Ormancılık bölümümüzden çiftçilere yönelik bilgilendirme semineri

CANAVAR OTU, ZARARLARI, GELENEKSEL VE BİYOTEKNOLOJİK YÖNTEMLERLER MÜCADELE YOLLARI

Bingöl yöresinde özellikle domates tarlalarında ‘canavar otu’ olarak adlandırılan zararlının görülmesi ürünlerde verim kaybına neden oluyor. Tehlikeye dikkat çeken Genç MYO Ormancılık Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Saadetin Çelik, sorunun önemsenmemesi halinde yakın bir gelecekte Bingöl’de tarım yapılamaz hale gelinebileceğini belirtip, çiftçilere uyarılarda bulundu.

Bingöl Üniversitesi Genç Meslek Yüksek Okulu Ormancılık Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Saadetin Çelik, Genç ilçesinde çiftçilere yönelik yerel halk dilinde Kanser Otu olarak ta bilinen Orobanş (Canavar Otu) ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Verimli tarım arazileri üzerinde yüz binlerce tohum üreten ve uzun yıllar canlılığını yitirmeden toprakta kalabilen canavar otu zararlısının önemler alınmaması halinde yakın bir gelecekte Bingöl’de tarım yapılamaz hale gelebileceğini belirten Doktor Öğretim Üyesi Saadetin Çelik, çiftçilerin bu konuda en büyük mücadelelerinin zararlının yayılmasını önlemek ve imhası konusunda bilgi sahibi olunması olarak ifade etti. Çelik şunları söyledi. “Bingöl’ümüzde son yıllarda sıklık ile görülen ve çiftçilerimizin çoğunun da bilgi sahibi olmadığı bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bugünlerde önlemi alınmaması halinde belki 10 ya da 15 yıl sonra Bingöl, tarım yapılamaz bir hale gelebilir. Halk arasında Kanser Otu olarak ta bilinen Orobanş (Canavar Otu) o kadar sinsi bir zararlı ki, toprakta çok uzun yıllar kalabilen ve yüz binlerce zararlı tohum üretebilen zararlı bir bitkiden bahsediyoruz. Amacımız gerek esnaf, gerekse de çiftçilerimizin bu konu hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Öncelikle kaba taslak olarak ifade etmek gerekirse, fide yolu ile daha sıklıkla bulaşabilen bu zararlıyı, çiftçilerimiz veya üreticilerimiz alacakları fideyi, canavar otu çıkmayacağı garantisinin verebileceği yerlerden temin etmeleri çok hayati önem taşımaktadır. Her yerden fide alınmaması gerekir. Bulaşın en büyük nedenlerinin başında fide ile toprak taşınmasından geliyor. Eğer çiftçimiz kendisi fide üretecek ise toprak karışımının hazır toprak kullanılarak ya da kullanılan toprak karışımının iyi bir şekilde sterilize edilerek ekilmesi çok önem arz etmekte. Birçok önlemi aldığımız halde şayet yine canavar otu ile karşılaşıyor isek, çiftçimiz mutlak suretle canavar otunun konukçu bitki olarak kullanamayacağı farklı ürünlerin ekilmesine yönelmelidir” dedi.

Çelik, canavar otunun imha edilmesinde de doğru bilinen birtakım yanlışların da olduğunu belirtip şunları söyledi: “Bahçemizde canavar otu gören kimi çiftçimiz, otu söküp ya dere kenarına ya da tarladan uzak bir yere bırakarak mücadele ettiğini sanıyor. Halbuki bu ot, beton bir zeminde yakılarak imha edilmediği müddetçe bırakılıp ya da taşındığı her alanda rahatlıkla toprağa ulaşıp tekrar canlanabiliyor. Onu yerinden sökmeniz onu yok etmiyor. Sadece yer taşınması oluyor. Bunun mutlak suretle beton bir zeminde yakılarak imha edilmesi lazım” dedi.

Link: https://www.gencinsesi.com/domateste-canavar-otu-tehlikesi/